Вступ на кафедру

Кафедра конструювання електронно-обчислювальної апаратури (КЕОА)

Вже скоро в Україні розпочнеться вступна кампанія, тому хочемо розповісти вам про кафедру Конструювання електронно-обчислювальної апаратури (КЕОА), на базі якої створена наша лаба. Кафедра КЕОА розташована на факультеті електроніки (ФЕЛ) КПІ, а спеціальність називається "Телекомунікації та радіотехніка" (код - 172). Освіта в області електроніки тут, на нашу скромну думку, одна з найкращих в Україні і Європі 😊 Вчимо багато програмування, багато асемблерів і embedded, найрізноманітніші процесорні архітектури. Вже на 1-му курсі Arduino, трохи пізніше - x86, AVR, ARM, MSP430, NIOS II, MIPS, DSP Texas Instruments, STM32. Далі embedded Linux на одноплатних комп'ютерах. Два семестри розробки конвейєрних процесорів (на прикладі MIPS) і систем-на-кристалі на базі Intel FPGA NIOS II та ARM. Запускаємо курс по цифровому радіо (SDR) на платах Ettus USRP B210.
Всі проекти і лабораторні роботи виконуємо на сучасному обладнанні, якого у нас дуже багато. Наприклад, для вимірювань застосовуємо найкраще у світі обладнання Tektronix, Rohde & Schwarz, Keysight і Digilent. По всім обчислювальним архітектурам (CPU, FPGA, DSP) є цифрові плати для виконання лабораторних робіт.
Обладнання Keysight
Обладнання Rohde & Schwarz
Вчимо повний цикл розробки embedded пристроїв, створення власних мікросхем, принципової електричної схеми, друкованої плати, написання керуючих програм. У нас найкраща в Україні підготовка в області розробки цифрових чіпів (із застосуванням мов Verilog, System Verilog, SystemC). На старших курсах - комп'ютерні мережі з лабами на обладнанні Cisco, машинне навчання і комп'ютерний зір (творець курсу працює в Google).
Деякі відлагоджувальні плати для лабораторних робіт
А ось ютуб канал кафедри. Там можна знайти приклади лекцій, лабораторних робіт, студентських дипломних і курсових проектів.
Лекція зі створення цифрових мікросхем
Матеріальне забезпечення кафедри дуже круте. Доступне практично будь-яке “залізо”, необхідне для ефективного і сучасного вивчення електроніки. Є кілька 3D принтерів Ultimaker і фрезерний верстат з ЧПК.
Саморобний 3D принтер P3Steel зі сталевою рамою
Найкращі в світі FDM 3D принтери Ultimaker 2+
Надточний фотополімерний 3D принтер B9Creator
А ось перелік обладнання в одній лише лабораторії Лампа. Ця лабораторія відкрита щоденно (окрім неділі) до пізнього вечора, щоб студенти мали можливість реалізувати власні проекти на обладнанні лабораторії. В інших лабораторіях розміщене більш серйозне залізо: круті обчислювальні комплекси на базі FPGA за 6000 $ (DE5-net), багато інших FPGA плат (DE2, DE0-CV, DE1-SoC), DSP процесори від Texas Instruments для реалізації алгоритмів обробки відео / аудіо, комутатори / маршрутизатори CISCO і багато чого ще. А ось так проходять лекції і лабораторні роботи
Лекція з аналогової електроніки
Місце для лабораторної роботи з аналогової електроніки
Студенти часто перемагають в олімпіадах та міжнародних хакатонах, беруть участь зі своїми розробками на фестивалях науково-технічної творчості (фото1, фото2, фото3).
Наша команда на хакатоні з розробки цифрових мікросхем, організованому спільно з міжнародною компанією MIPS Technologies
Студенти кафедри демонструють власні розробки на фестивалі Makeit Show
Студенти кафедри демонструють розроблений квадрокоптер з керуванням жестами на фестивалі Maker Faire
А недавно ми пройшли у Європейський фінал престижного міжнародного конкурсу InnovateFPGA Contest з проектом апаратного прискорювача криптовалюти IOTA для Інтернету Речей. Сподіваємося потрапити до світового фіналу і представити наш проект у головному офісі Intel в Каліфорнії (результати будуть 15 липня).
Практикуємо на кафедрі змішане навчання, коли студенти переглядають відео лекції вдома у зручний для себе час, а в аудиторіях обговорюють з викладачами незрозумілі моменти, вивчають теми підвищеної складності і пишуть контрольні роботи для перевірки знань. Вже на першому курсі для вивчення основ програмування застосовується всесвітньо відомий Гарвардський курс CS50 і студенти отримують сертифікати про його успішне завершення. Існують відео записи онлайн курсів від викладачів кафедри по аналоговій електроніці та цифровій схемотехніці.
Вручення сертифікатів першокурсникам, що успішно завершили курс CS50
А у відео нижче можна подивитися про перспективи роботи за спеціальністю
Практично всі наші випускники працюють за фахом. Це або класичне програмування в аутсорсінгових компаніях (на зразок Software Mac Kiev, Luxoft, Ciklum тощо), або розробка мікросхем (Melexis, Samsung R&D), або створення і програмування пристроїв на мікроконтроллерах та embedded Linux (Global Logic, Sirin Software, Waves Audio, Mellanox, Ring/Amazon Labs). Працюють наші випускники і закордоном. Наприклад, Igor Shturma успішний інженер в Tesla, а Leonid Cool Sky розробляє безпілотні автомобілі в німецькій компанії Visteon. До речі, зараз якраз в Visteon набирають багато інженерів і у Леоніда на сторінці можна знайти відповідні вакансії. Ще один наш випускник Rostyslav Bosenko заснував власну компанію Aku Technologies, що розробляє складну електроніку для США. Зазначені вище електроннні і програмерські компанії України щорічно працевлаштовують багато наших випускників, однак повністю задовольнити зростаючий попит на інженерів поки не можемо. Побажань порадити гарних спеціалістів зараз набагато більше, ніж у нас є студентів. Саме тому компанії створюють на базі кафедри тренінг-центри для підготовки фахівців не лише з наших студентів, а і з випускників інших кафедр. Такий тренінг-центр від компанії GlobalLogic Ukraine запрацює на нашій кафедрі вже з вересня цього року. Важливо, що через величезний попит на спеціальність нам збільшили кількість бюджетних місць спершу з 35 до 48, а потім і до 53-х місць! До чого ми це пишемо? Все дуже просто. Нам потрібні не випадкові люди з порожніми очима, а студенти, які горять електронікою і отримують задоволення від її вивчення. З такими людьми набагато цікавіше працювати і можна досягти видатних результатів. З нашого боку зобов'язуємося зробити все, щоб процес навчання був ефективним і цікавим! Тому якщо хочете отримати прекрасну освіту в галузі електроніки та цікаву гарно оплачувану роботу, велкам до нас! 🙂 Будемо дуже вдячні за розповсюдження інформації серед знайомих, які хочуть вивчати електроніку. З хорошими студентами в недалекому майбутньому ми будемо робити революційні речі!